Email Gönderiminde Yapmanız Gereken 5 Sorgulama

Konu Email Marketing olunca, ulaşabilirlik oyunun adı olur. Başarılı bir email kampanyasının ilk adımıdır.

Birçok email marketing firması, mobil cihazlar için şablonlar, özelleştirilebilir üyelik formları, otomatik yanıtlayıcılar gibi önemli olan özellikler sunar. Fakat bir email marketing firması seçerken, gönderdiğiniz emaillerin ulaşabilmesi ilk önceliğiniz olmalıdır.

Emailin ulaşabilmesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. bunların en başında geleni, Hotmail, Gmail, Yahoo gibi servis sağlayıcılar ile oluşturulan IP itibarıdır.

Yüksek bir IP itibarı oluşturmak için uzun bir zamana, iyi bir disipline ve efora ihtiyaç vardır.

İyi bir email dağıtımı olan bir email marketing firmasına seçmek için sormanız gereken başlıca 5 soru:

1. IP itibarınızı takip etmek için araçlarınız mevcut mu?

Tüm ISP’ler, her bir IP için itibar skorları tutmaktadır. Belli bir gönderim aralığında yapılan email gönderimlerine, olmayan email adreslerine yapılan gönderimlere, spam/istenmeyen email olarak işaretlenen gönderimler gibi çeşitli faktörleri denetlemekteler.

Bugünlerde ISP’ler kullanıcı bazlı itibarlaştırma yöntemleri de kullanmaya başladılar. Email gönderdiğiniz kişilerin, sizin emaillerinizi açıp açmadığına, bir bağlantıyı tıklayıp tıklamadığına da bakmaya başladılar.

Bu Konu Email Dağıtımını Nasıl Etkilemektedir?

Email marketing firmalarının IP itibarı, müşterilerinin sahip olduğu üyler ile oluşur. İyi ve sağlıklu üyeler, kaliteli dağıtım ağı demektir.

n-Mailer Email Marketing olarak, ISP’lerden dönen verileri değerlendirerek, kullanıcılarımızın gönderim karakteristiklerini değerlendirir, buna göre yol haritası belirleriz. Bu işlem bize müşterilerimizin birbirilerine etki etmesini engellememizi, ve iyi bir dağıtım ağı oluşturmamızı sağlar.

2. Ne Tür Email Yetkilendirme Yöntemleri Kullanıyorsunuz?

Email yetkilendirme, email gönderen sunucunun, alıcı sunucuya gerçekten o adresten gönderildiğini belirtilen sistemdir.

Bu Konu Email Dağıtımını Nasıl Etkilemektedir?

ISP’ler emaili kullanıcılarına iletmek için, güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olmak ister. Eğer servis sağlayıcıyı tanıyamazlarsa, gönderilen emaili alıcısına ulaştırmazlar.

Şimdilerde bir çok yetkilendirme sistemleri mevcut. n-Mailer Email Marketing, hem Sender Policy Framework (SPF) hemde DomainKeys Identified Mail (DKIM) kullanmakta. Her iki sistemde ISP’lerin, gönderilen emaillerin gerçekten de n-Mailer sunucularından geldiğinden emin olmalarına yaramaktadır..

3. Özel ve/veya Paylaşımlı IP adresleri Kullanıyor musunuz?

Paylaşımlı bir ip farklı tipte email trafiği oluşmasına sebep olur – aynı IP adresi bir çok müşteri tarafından kullanılır. Özel ip demek, tamamen size tahsis edilmişi başka birisinin kullanmadığı bir iip demektir.

Bu Konu Email Dağıtımını Nasıl Etkilemektedir?

Özel ve Paylaşımlı IP arasındaki farkı anlatmak için, bir arabanın soğuk bir havada çalıştırılmasını örneklemek iyi olur. Arabayı bir miktar ısıtmak, biryere hareket etmeden önce yapılması gereken iyi birşeydir. IPler içinde aynı şey geçerlidir.

Özel IP

Size özel bir IP kullanmaya başladığınızda, bunun ısınması için bir süre gerekmektedir. Yani sağlıklı bir email dağıtımına ulaşmanız bir zaman alacaktır.

ISP’lerle sağlıklı bir ip ilişkisi kurulduğunda, bu ilişki çok uzun süre devam edecektir.

Paylaşımlı IP

Email servis sağlayıcının size sunduğu IP nin kalitesi, yapacağınız gönderimlerin yerlerine ulaşmasında anahtar rol oynamaktadır.

n-Mailer Email Marketing olarak kullandığımız ip adresleri, gönderim yapan müşterilerimizin gönderim kalitesine göre sınıflandırılmıştır. n-Mailer Emaik Marketing sistemi, IP adreslerinin ISP ler ile olan ilişkisini, ileri bir sistemle yönetmektedir.

4. ISP’lerin Email Bağlantı Limitlerini Biliyor musunuz?

Araba hikayesine geri dönelim. Trafik ışıkları, belirli bir zaman içinde ne kadar araba geçeceğini kontrol ederler. ISPlerin bağlantı sınırlamarı da aynı kontrolu yapar; belirli bir zaman diliminde sizin sunucunuzdan gelecek email sayısını kontrol ederler.

Bu Konu Email Dağıtımını Nasıl Etkilemektedir?

Email servis sağlayıcının, gönderim yaptığı ISPnin limitlerini bilmesi çok önemli. Belirlenen sınırın üzerine çıkıldığında, ISP emaillerinizi kabul etmeyip işi IP adresinizi bloklamaya kadar götürebilir.

ISPler, sizin IP adresinizin gönderim kalitesine göre, gelen email sınırını yükseltmektedir.

5. IP Adresiniz Bloklandığında Ne Yapıyorsunuz?

Nadir de olsa, kaliteli email marketing firmaları da IP bloklanması yaşamaktadır. Bu genellikle; ISP’lerin otomatik spam filtrelerinin gönderileri spam olarak algılamasından, kullanıcıların gelen bülteni spam olarak işaretlemesinden, kapalı email adreslerine yapılan gönderimden veya “spam trap” tabir edilen, ISP’lerin tuzak email adreslerine gönderilen emaillerden kaynaklanabilmektedir.

Email marketing firmasının bu tür sorunları acilen çözme sorumluluğu vardır.

Bu Konu Email Dağıtımını Nasıl Etkilemektedir?

Çok basit. hizmet aldığınız kurum ne kadar hızlı çözüm ürettirse, email gönderimleriniz o kadar aksamaz.

Biz, n-Mailer Email Marketing olarak, büyük ISP’lerin bağlantı limitlerini sürekli takip ederek, aşmamaktayız. Blok konusunu takip eden birçok araç kullanmaktayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir